سفر به شوره‌زار

 شوره زار

مرداب كجي نمكزار را بايد در خراسان جنوبي ببينيد؛ شوره زار وسيعي كه با وجود خشكسالي هاي پياپي همچنان زنده است و به دليل پايين بودن سطح ارتفاع آن نسبت به مناطق اطراف محل تجمع زهاب منطقه است.

اين تالاب با 22 هزار هكتار و 765 مترمربع وسعت در 75 كيلومتري شمال شهر نهبندان قرار گرفته و بهترين زمان براي بازديد از آن اوايل بهار تا اواسط پائيز است. بنابراين اگر براي نوروز خود هنوز برنامه اي نريخته ايد، مي توانيد سفر به خراسان جنوبي و شهر نهبندان و بازديد از اين تالاب ديدني را در برنامه نوروزي خود جا دهيد.

 

تالاب كجي با توجه به شوري بيش از حد خاك آن به درياچه نمكي تبديل شده و مامن زندگي پرندگان و حيوانات زيادي است و از پديده‌هاي بي ‌نظير و منحصر به فرد شرق كشور محسوب مي ‌شود. اين تالاب تنها آبگيري است كه به روخانه و حتي آبراه ‌ها وصل نمي‌ شود. به همين دليل در تابستان خشك و در زمستان با جوشيدن آب آبگيري و پذيراي پرندگان و حيوانات مختلف مي شود.

 شوره زار

 آنقدر كه بر اساس آمارهاي رسمي بيش از پنج هزار پرنده مهاجر اين تالاب را به عنوان پناهگاه خود انتخاب كرده اند كه در ميان آنها پرنده اي به نام زاغ بور هم به چشم مي خورد. زاغ بور گونه‌ اي نادر در دنيا است كه فقط در حاشيه كويرهاي ايران در استان‌هاي سمنان، يزد و خراسان جنوبي زندگي مي كند. اردك سرسبز، كشيم گردن سياه، حواصيل خاكستري، سليم طوقي ديگر پرندگان مهاجري هستند كه به دليل پوشش گياهي مناسب اين تالاب فصل تخم گذاري خود را در آن مي گذرانند.

در اين تالاب مي توانيد گياهاني مثل گز و تاغ را ببينيد كه در ميان آنها، هوبره، عقاب طلايي، پرستو، كبك و كلاغ سياه لانه دارند. علاوه بر اين، روباه، خرگوش، پامسواكي كوچك و موش خانگي هم از پستانداران موجود در تالاب كجي نمكزار هستند كه در سفر به تالاب كجي ممكن است فرصت تماشاي آنها را پيدا كنيد.

 شوره زار

تاريخ نهبندان

حمد الله مستوفي «نه» يا «نيه» را از اقليم سوم مي داند و مي گويد: «ربع نيشابور است دور چند شهر است هوايش اكثر معدل است. بعد از خرابيش اردشير بابكان در مغاره شهر «نه» بساخت  و آن را «نه » اردشير نام نهاد. شاپور ابن اردشير حاكم خراسان بود از پدر آن شهر بخواست. اردشير مضايقه كرد و گفت: تو نيز يكي بساز شاپور غيرت كرد و نيشابور ساخت و آن را نه شاپور نام كرد كه به مرور ايام نيشابور شد.»

پيشينه «نه» كه خاراكسي به وجود آن در زمان اسكندر مقدوني (356-323 قبل از ميلاد) اشاره مي كند حدودا به 24 قرن مي رسد. اين ناحيه كويري سرزميني نسبتا خشك و كم آب و علف به حساب مي ايد كه آب اغلب قناتهاي آن كمي شور و مانع رشد غلات و ساير نباتات مي شود. اما اين شرايط خاص كويري سبب شده اند كه از دستبرد و هجوم بيگانگان تا حدودي در امان بماند.

 

جاذبه هاي روستايي

نهبندان دهستان معروفي بنام عربخانه دارد كه تمام ساكنان آن عرب زبان هستند و اين زبان را با لهجه خاص و كميابي صحبت مي كنند. مي گويند اقوام و نياكان اين قوم در دوران خلفاي عباسي به شرق ايران تبعيد و به اين منطقه باير آمدند. اين قوم شيعه كه در ابتدا كوچ نشين بودند، بعد از مدتي يكجا نشيني را انتخاب كردند و امروز به دامپروري و كشاورزي مشغول هستند. اگر گذارتان به نهبندان و عربخانه بيفتد، مي بينيد كه اين دهستان 99 روستا دارد و جريان دو رودخانه بورگان و جمالي در اين منطقه باعث رونق آن شده است. عربخانه با مردم خونگرم و مهمان پذيرش مي تواند گزينه خوبي براي يك روز روستاگردي شما به حساب بيايد.

 


سه شنبه نوزدهم 7 1390
X