پياده روي در نمكدان تاريخي!

غار نمكي


سال 85 بود كه خبر اكتشاف بزرگ‌ترين غار نمكي جهان در ايران به گوش رسيد. غاري كه براي «ترين» بودن، لقب هاي ديگري مثل عجيب ترين و زيباترين را هم يدك مي كشيد و گروهي اهل كشور چك با همكاري دانشجويان دانشگاه شيراز بيشتر از 10سال در اين غار به تحقيق و بررسي پرداخته بودند.


اگر اين روزها سري به ژئوپارك قشم بزنيد، مي توانيد غار شگفت انگيز نمكدان را ببينيد كه در فاصله 90 كيلومتري شهر قشم و در بخش انتهايي جنوب‌غربي جزيره قرار دارد. غاري كه مرتب در حال تغيير و تحول است و اگر دو بار پي در پي به آن سر بزنيد، هر بار چهره جديدي از آن را مي بينيد.

غار نمكي

كافيست پا به پيچ و خم اين غارهاي طويل بگذاريد تا ببينيد كه نمك هاي 570 ميليون سال قبل چطور شش جهتتان را پر كرده اند و از ديواره هاي غار آويزان شده اند! در غار نمكدان قشم شما در تونلي از نمك قدم مي زنيد كه بيش از 6هزار متر طول دارد.

غار نمكي

از دل كوه نمكدان يك جريان آب زير زميني دائمي مي‌جوشد كه راه را به خارج باز مي كند و پس از حل كردن نمك در مسير حركت خود به صورت چشمه نمك در دامنه كوه ظاهر مي‌شود كه در گودال مقابل خود حوضچه‌اي طبيعي به رنگ سفيد به وجود مي‌آورد. منظره اين حوضچه از دور مثل برف زمستاني ديدني است.

غار نمكي

اين حوضچه‌هاي پله‌اي بلوري دهانه غار جايي است كه سالها مردم براي آب درماني از آن استفاده مي كردند. نمك هاي كوه نمكدان از بهترين نوع نمك سر سفره شناخته شده است و در تركيب آن عناصر ديگري همچون منيزيم وجود دارد كه به همين دليل مي‌تواند به عنوان نمك طبي به ويژه براي مصرف ورزشكاران حرفه‌اي به صورت كپسول مصرف شود. خيلي ها معتقدند كه باقي ماندن و تنفس در داخل غار نمكدان قشم مي تواند به بهبود بيماران مبتلا به آسم و ناراحتي‌هاي تنفسي كمك كند.

غار نمكي

درون غار به ويژه در اعماق آن، تاريك است و براي مشاهده بلورهاي نمك نياز به چراغ قوه پرنور است. پا به داخل غار كه بگذاريد، با شاخ‌گوزن‌هاي منحصر به‌‌فردي رو به رو مي شويد كه در واقع چيزي نيستند جز استلاگميت‌هاي تيز و بلورين شاخ گوزني كه منحصرا در غارهاي نمكي تشكيل مي‌شود. در بيشتر تالارهاي اوليه اين غار مي توانيد اين استالاگميت ها را ببينيد و از شكوهشان لذت ببريد. سقف را هم قنديل‌هاي مرمرين و بلورين در اشكال مختلف پوشش داده‌اند كه منظره‌اي زيبايي را به وجود آورده اند. اما احتمالا مجبوريد بيشتر مسيرتان را سينه خيز برويد كه البته بعد از هر صد متر به تالارهايي از غار مي‌رسيد كه مي‌توانيد براي استراحت كمي سرپا بايستيد.

غار نمكي

بعد از چند ساعت گشت و گذار لابه لاي نمك هاي 500هزار ساله، غار شگفتي ديگري را براي شما رو مي كند. احتمالا در بازگشت از غار خواهيد ديد كه دهانه غار باز هم شكل ديگري به خود گرفته است... تعجب نكنيد؛ شما با يكي از عجيب ترين غارهاي دنيا ديدار كرده ايد!

غار نمكي
غار نمكي

سه شنبه نوزدهم 7 1390
X