روستاي رنسانسي ايران

روستاي رنسانسي ايران

 

 


يك روستاي تمام سنگي! اين چيزي است كه در نگاه اول در روستاي وركانه همدان مي بينيد... سرزمين كوچكي كه خانه‌هاي تمام با سنگ‌هاي لاشه ساخته شده اند و در گوشه وكنار كوچه‌ها هنوز هم خرده سنگ‌هاي قهوه‌اي به چشم مي‌آيند و شما را به ياد نقاشي‌هاي به جا مانده از اروپاي دوران رنسانس مي‌اندازند.


 

 

عصر سنگي

روستاي وركانه، به جز سنگ‌هاي تيره اي كه دارد در موقعيت جغرافيايي خاصي قرار گرفته كه تابش آفتاب به خانه‌هاي آن رنگ‌هاي تيره و روشني را به وجود مي‌آورد. به همين دليل است كه اين روستا را روستاي سايه‌ها مي‌دانند كه دليل درخشندگي‌ آن چشم گردشگران زيادي را پر مي‌كند.

روستاي رنسانسي ايران

براي ديدن روستاي وركانه بايد به دهستان الوند كوه شرقي در شرق شهرستان همدان سفر كنيد و آن را در دامنه ببينيد. كوه‌هاي سرده در سه كيلومتري شمال شرقي، كوه سرخ بلاغ در سه كيلومتري جنوب غربي و كوه قره‌داغ در چهار كيلومتري شرق اين‌ روستا قرار دارند.

بخشي از زيبايي اين روستا، به طبيعت شگفت‌انگيزش بر مي‌گردد و بخش ديگري از آن را بايد مديون تلاش بنياد مسكن انقلاب اسلامي دانست كه با حفظ معماري سنتي در اين روستا، جلوه‌ اي ويژه به آن داده است.

روستاي رنسانسي ايران

اگر گذارتان به روستاي وركانه بيفتد، مي بينيد كه قرارگيري اين روستا در دامنه جنوبي زاگرس مركزي باعث شده كه آب و هوايي كوهستاني و طبيعتي بكر داشته باشد. طبيعتي كه با دره‌هاي زيباي يورد صفرخان، دره‌ خان، تخته سنگ، جن‌ دره، سوبلاغ و دره باراني جلوه بيشتري پيدا كرده است.

روستاي رنسانسي ايران

رودخانه ‌هاي فصلي وركانه هم از ارتفاعات يخچال‌ها سرچشمه مي‌گيرند و بعد از عبور از اراضي سيمين وركانه به رودخانه فصلي ارزانفود مي‌ريزند. اين طبيعت بكر، شما را به شكل سخاوتمندانه از مهمان درختان گردو، سيب و زردآلو مي‌كند و به اهالي منطقه اين فرصت را مي‌دهد كه كشت و كار خانگي را تجربه كنند.

روستاي رنسانسي ايران

در كوچه‌هاي وركانه كه قدم بزنيد، ديوارهاي سنگي، حياط‌هاي سنگي و حتي بام‌هاي سنگي چشم‌تان را پر مي‌كنند. خانه‌هاي اين روستا با سنگ و ملات گل ساخته شده‌اند و تنها عامل اتصال در ديوارهاي سنگي اين بناها، استفاده از تيرهاي چوبي است. آنقدر كه شايد در نگاه اول احساس كنيد به روزگار حاكميت سنگ و عصر سنگي بازگشته‌ايد!

با اين حال بد نيست بدانيد كه پيشينه روستاي وركانه به بيش از 400 سال مي‌رسد و قديمي‌ترين محله آن، محله «در مسجد» است.

روستاي رنسانسي ايران

وجه تسميه اين روستا، معادن سنگ زيادي است كه در اطراف آن به چشم مي‌خورند. وركان به زبان محلي يعني در نزديكي معدن اما خيلي‌ها معتقدند كه مردم محلي به دليل نزديكي اين روستا به رود و جوي، آن را به اين نام مي‌خوانند چون در زبان كردي، كانه به معناي چشمه است.

روستاي رنسانسي ايران

قلعه مهري خانم!

قلعه اربابي مهري خانم يكي از بناهاي تاريخي وركامه است كه ساختمان آن با پلان چليپايي طراحي شده و به مهري خانم، ارباب روستا تعلق داشته است. اين بنا در ابعاد 12×20 متر و با زيربناي 330 مترمربع در دو طبقه ساخته شده و دو پله از دو طرف ورودي طبقه همكف به طبقه اول منتهي مي‌شود. اين بنا در فاصله 100 متري در ضلع جنوبي روستا و در بستر سبز كوهپايه و مشرف به روستا قرار دارد.

روستاي رنسانسي ايران

اما جاذبه‌هاي وركانه به همين جا ختم نمي‌شود. وجود گورستان ساده ‌اي در روستاي وركانه كه در آن هيچ سنگ قبري ديده نمي‌شود از ديگر ديدني‌هاي اين روستا است كه بايد حتما سري به آن بزنيد.

روستاي رنسانسي ايران

 

 

رستم‌زاد

بخش گردشگري تبيانيکشنبه هفدهم 7 1390
X